Postupak za proizvodnju opekarskih proizvoda sa dodatkom silikonskog preparata


Uvod

Moderna proizvodnja opekarskih proizvoda kao energente koristi mazut i zemni gas. U ceni opekarskih proizvoda u ovom vremenu energenti učestvuju sa najmanje 60% računajući samo pečenje i sušenje ovih proizvoda. Tendencija rasta cena energenata u budućnosti sasvim je izvesna, a samim tim i rasta cena opekarskih proizvoda. Osnovna ideja ovog projekta je smanjenje potrošnje energije po jedinici gotovog proizvoda u opekarskoj industriji potrebne za sušenje i pečenje, smanjenje emisije štetnih gasova i povećanje kapaciteta ciglane. Manja potrošnja energije povoljno bi se odrazila na cenu opekarija kao građevinskog materijala i na očuvanje životne sredine, što je poslednjih godina jedna od glavnih tema u svetu. Druga ideja obrađena u okviru ovog projekta je upotreba sirovina kao što su les, jalovina itd. za dobijanje građevinskog materijala - opekarskih proizvoda zadovoljavajućeg kvaliteta.


Laboratorijska ispitivanja

Projekat je započet 1992. godine laboratorijskim probama. Različite gline korišćene su za izradu uzoraka koji su kasnije u laboratorijskim uslovima sušeni i pečeni. Pered glina za izradu uzoraka korišćene su različite vrste zemlji iz Srbije i regiona, les, kvarcni i običan (rečni) pesak, jalovina, kao i različite smeše ovih sirovina. Laboratorijska ispitivanja, izvedena u periodu 1993-2004. godine, obuhvatala su nekoliko faza:

Ispitivanja su bila veoma opširna: urađeno je više od 20.000 uzoraka raznih sastava. Najbolji rezultati su postignuti u poslednje dve faze ispitivanja gde je ušteda energije prilikom sušenja i pečenja bila oko 50%.



Slika 1. Laboratorijski uzorci


Industrijska ispitivanja – industrijske probe

U periodu 2006-2007. godine urađene su dve industrijske probe. Prva industrijska proba urađena je u pogonu IGM „Opeka” d.o.o. Berane, Republika Crna Gora, druga u ciglani „Kiro Ќučuk” a.d. Veles, Republika Makedonija.
Obe industrijske probe u potpunosti su uspele i potvrdile su odlične rezultate ranije dobijene laboratorijskim ispitivanjem. Izvedene probe su, gledano sa tehnološkog aspekta, gotovo identične i dale su tehnološko rešenje za primenu ovog patenta. Industrijskim probama proizvedeno je preko 40.000 ciglarskih blokova koji su, po završetku ispitivanja, plasirani na tržište.


Ciglarski blokovi Slika 2. Ciglarski blokovi proizvedeni tokom industrijske probe u pogonima
ciglane „Kiro Ќučuk” a.d. Veles, Makedonija 2007.


Dodatkom silikonskog preparata nazvanog Caloxan (kal - blato, glib; oksani - grupa jedinjenja sa kiseonikom) u količini od 3%mas u glinu (zemlju) pre pečenja postiže se sledeće:

Drugim rečima:

  1. Povećava se kapacitet ciglane za oko 100%. Slikovito, ako je neka ciglana proizvodila npr. 1.000.000 komada nekih jedinica godišnje primenom ove tehnologije proizvodiće 2.000.000 komada godišnje sa:
    • istim utroškom energije,
    • istom radnom snagom,
    kao da proizvodi 1.000.000 jedinica
  2. Smanjuju se emisije CO2 (ugljen dioksida), jednog od gasova staklene bašte, i SO2 (sumpor dioksida) za najmanje 50%, što je jako bitno sa stanovišta zaštite životne sredine.
  3. Dobija se proizvod koji u potpunosti ispunjava standarde, po kvalitetu bolji ili isti kao proizvodi iste namene proizvedeni standardnom metodom.
  4. Dobija se proizvod sa znatno nižom jediničnom cenom.
  5. Postiže se značajna ušteda u vremenu trajanja postupka proizvodnje.

Jedina novina u čitavom tehnološkom postupku proizvodnje opekarskih proizvoda predstavlja sistem za doziranje silikonskog preparata Caloxan.


Projekat u razvoju

Mogućnosti tehnologije nisu u potpunosti ispitane. Naša dosadašnja saznanja pokazuju da dodatkom 3%mas. sredstva Caloxan u pojedine gline može da se napravi opeka čija je sila loma 75,0MPa. Sila loma opeke proizvedene klasičnim postupkom je 3,5-12,0MPa.

Zbog nedostatka sredstava preduzeće Hemieko nije u mogućnosti da primeni ovaj patent i pokrene sopstvenu proizvodnju opekarskih proizvoda.

Najviše nam odgovara prodaja patenta. Ostale mogućnosti saradnje sa domaćim i inostranim partnerima nisu isključene.



Dokumenta

IGM „Opeka” d.o.o. Berane


„Kiro Ќučuk” a.d. Veles

Izveštaj građevinskog instituta „Makedonija” a.d. - Skoplje


Elaborat ciglane „Kiro Ќučuk” a.d. Veles


Preuzmi prevod elaborata na Srpski u formatu za MS Word (.doc)
Preuzmi prevod elaborata na Srpski u formatu za Adobe Reader (.pdf)
Pretraga
    О nama     |     Proizvodi     |     Usluge     |     Reference     |     Priznanja     |     Atesti     |     Inovacije     |     Najčešća pitanja     |     Galerija     |     Kontakt    
            Sаnаcije, restаurаcije, konsolidacije, konzervаcije, hidroizolаcije i ostаlo što drugi ne mogu...tаko dobro
Copyright © 2023 HEMI ECO

Poslednje pregledane stavke

Ћирилица srb
Latinica srb
English eng