Поступак за производњу опекарских производа са додатком силиконског препарата


Увод

Модерна производња опекарских производа као енергенте користи мазут и земни гас. У цени опекарских производа у овом времену енергенти учествују са најмање 60% рачунајући само печење и сушење ових производа. Тенденција раста цена енергената у будућности сасвим је извесна, а самим тим и раста цена опекарских производа. Основна идеја овог пројекта је смањење потрошње енергије по јединици готовог производа у опекарској индустрији потребне за сушење и печење, смањење емисије штетних гасова и повећање капацитета циглане. Мања потрошња енергије повољно би се одразила на цену опекарија као грађевинског материјала и на очување животне средине, што је последњих година једна од главних тема у свету. Друга идеја обрађена у оквиру овог пројекта је употреба сировина као што су лес, јаловина итд. за добијање грађевинског материјала - опекарских производа задовољавајућег квалитета.


Лабораторијска испитивања

Пројекат је започет 1992. године лабораторијским пробама. Различите глине коришћене су за израду узорака који су касније у лабораторијским условима сушени и печени. Перед глина за израду узорака коришћене су различите врсте земљи из Србије и региона, лес, кварцни и обичан (речни) песак, јаловина, као и различите смеше ових сировина. Лабораторијска испитивања, изведена у периоду 1993-2004. године, обухватала су неколико фаза:

Испитивања су била веома опширна: урађено је више од 20.000 узорака разних састава. Најбољи резултати су постигнути у последње две фазе испитивања где је уштеда енергије приликом сушења и печења била око 50%.


Слика 1. Лабораторијски узорци


Индустријска испитивања – индустријске пробе

У периоду 2006-2007. године урађене су две индустријске пробе. Прва индустријска проба урађена је у погону ИГМ „Опека” д.о.о. Беране, Република Црна Гора, друга у циглани „Киро Ќучук” а.д. Велес, Република Македонија.
Обе индустријске пробе у потпуности су успеле и потврдиле су одличне резултате раније добијене лабораторијским испитивањем. Изведене пробе су, гледано са технолошког аспекта, готово идентичне и дале су технолошко решење за примену овог патента. Индустријским пробама произведено је преко 40.000 цигларских блокова који су, по завршетку испитивања, пласирани на тржиште.


Цигларски блокови Слика 2. Цигларски блокови произведени током индустријске пробе у погонима
циглане „Киро Ќучук” а.д. Велес, Македонија 2007.


Додатком силиконског препарата названог Caloxan (кал - блато, глиб; оксани - група једињења са кисеоником) у количини од 3%mas у глину (земљу) пре печења постиже се следеће:

Другим речима:

  1. Повећава се капацитет циглане за око 100%. Сликовито, ако је нека циглана производила нпр. 1.000.000 комада неких јединица годишње применом ове технологије производиће 2.000.000 комада годишње са:
    • истим утрошком енергије,
    • истом радном снагом,
    као да производи 1.000.000 јединица
  2. Смањују се емисије CO2 (угљен диоксида), једног од гасова стаклене баште, и SO2 (сумпор диоксида) за најмање 50%, што је јако битно са становишта заштите животне средине.
  3. Добија се производ који у потпуности испуњава стандарде, по квалитету бољи или исти као производи исте намене произведени стандардном методом.
  4. Добија се производ са знатно нижом јединичном ценом.
  5. Постиже се значајна уштеда у времену трајања поступка производње.

Једина новина у читавом технолошком поступку производње опекарских производа представља систем за дозирање силиконског препарата Caloxan.


Пројекат у развоју

Могућности технологије нису у потпуности испитане. Наша досадашња сазнања показују да додатком 3%mas. средства Caloxan у поједине глине може да се направи опека чија је сила лома 75,0MPa. Сила лома опеке произведене класичним поступком је 3,5-12,0MPa.

Због недостатка средстава предузеће Хемиеко није у могућности да примени овај патент и покрене сопствену производњу опекарских производа.

Највише нам одговара продаја патента. Остале могућности сарадње са домаћим и иностраним партнерима нису искључене.



Документа

ИГМ „Опека” д.о.о. Беране


„Киро Ќучук” а.д. Велес

Извештај грађевинског института „Македонија” а.д. - Скопље


Елаборат циглане „Киро Ќучук” а.д. Велес


Преузми превод елабората на Српски у формату за MS Word (.doc)
Преузми превод елабората на Српски у формату за Adobe Reader (.pdf)
Претрага
   О нама    |    Производи    |    Услуге    |    Референце    |    Признања    |    Атести    |    Иновације    |    Најчешћа питања    |    Галерија    |    Контакт   
Санацијe, рестаурације, консолидације, конзервације, хидроизолације и остало што други не могу...тако добро
Copyright © 2023 HEMI ECO

Последње прегледане ставке

Ћирилица srb
Latinica srb
English eng